Seriál Carnival Row (2019): Drsná kriminální fantasy natáčená v Česku

329
- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

Fantasy žánr na poli seriálů nemá takové zastoupení, jako třeba komiksy nebo kriminálky, proto je vždycky velkým potěšením, když se objeví novinka, jež je originální a dobře zpracovaná. S Carnival Row to tak jednoznačné není, ale jeho silnou stránkou je, že dokáže potěšit fanoušky krimi i fantasy současně. 

Sympaťák v hlavní roli

Orlando Bloom nikdy nebyl prvořadá hollywoodská hvězda, která by lákala davy lidí do kina, ale jeho elfa Legolase z Pána prstenů anebo úlohu v Pirátech z Karibiku už mu nikdo nevezme. Proto pro mě bylo velkým potěšením, když herec po letech narazil na úlohu, která mu dokonale sedla. Spravedlivý komisař s vlastním tajemstvím je skvělou postavou, kterou si dozajista oblíbíte. Stejně tak hlavní ženská hrdinka, víla, kterou ztvárnila Cara Delevingne, prochází důležitým vývojem a je pěkné sledovat, jak tihle dva k sobě postupně hledají cestu. 

Zapadlý záporák v záplavě nevýrazných postav 

Jestli má Carnival Row v něčem problém, pak je to přílišné množství postav. První série má pouhých osm dílů, ve kterých se tvůrci rozhodli rozjet celou řadu dějových linek, přičemž některé mají přímý dopad na hlavní protagonisty, jiné si žijí vlastním životem a odkrývají nám krásný, ale i krutý svět, ve kterém bok po boku žijí lidé i roztodivní tvorové, kteří se snaží najít své místo v této těžké době. V kupě postav vynikne jen hrstka hrdinů a snad vůbec nejhůře dopadne záporák.

Jeho záměry jsou sice v zásadě rozumné a pochopitelné, jenže bohužel dostane tak málo prostoru, že nemá šanci se více prosadit. Seriál navíc klame tělem a nikdy nevíte, kdo je vlastně ten hodný a kdo zlý, což není na škodu, ale spousta postav v první série zmizí ze scény, aniž bychom je mohli blíže docenit, byť se zdály být pro vývoj celkem zásadní.

Zakroucený příběh s pěknými odhaleními

Zpočátku seriál může působit trošku zmatečně. Stane se opravdu hodně věcí a jednotlivé střípky začnou zapadat až v druhé polovině série. O to větší je to pro diváka potěšení, protože následně vyjde najevo hned několik zásadních skutečností a divák si konečně uvědomí, jak důmyslně bylo všechno zpočátku nastíněné a v konečném důsledku provázané. 

Menší měřítko

Neustále jsem měl pocit, že se seriál drží zpátky i přesto, že určitě nebyl z nejlevnějších. Nakonec má fantasy od Amazonu, natáčená v České republice, skvělou výpravu i efekty, ale něco jí stále chybí. Osobně se domnívám, že si tvůrci jen připravují půdu pro další série, které budou o poznání velkolepější a třeba nás čekají i ohromné střety mezi jednotlivými rasami à la Pán prstenů nebo Hra o trůny. Tady se ale sázelo na jednotlivé hrdiny a jejich příběhy, které (zatím) neměly větší dopad na celkové dění v tomto světě. 

Typická městská fantasy s úžasným vizuálem

Tvůrcům se podařilo vytvořit překrásný svět, který je sice trošku uzavřený, protože se odehrává většinou v jednom městě, zvláště pak v části Carnival Row, ale to ničemu neškodí, protože v rámci příběhu ani není potřeba překračovat hranice města, i když nás to v následujících sériích nejspíš nemine.

Dojde i na erotiku a krvavou brutalitu

Příznivci peprnějších scén se také dočkají, a to hned několikrát. Víly si totiž na Carnival Row otevřely vlastní nevěstinec, do kterého se vrátíme hned několikrát. A toto místo není zdaleka jediným zdrojem lechtivějších scén, kterých je v seriálu víc než dost. Krom milostných aktů dojde i na krvavé sekvence.

Když se umírá, stříká krev a létají střeva. V tom má seriál celkem jasno a rozhodně se nám nesnaží nutit pohádkový příběh se šťastným koncem. Tenhle svět dokáže být velmi krutý a ohavný a tvůrci toho patřičně využívají.

SERIÁL: CARNIVAL ROW

Režie: Thor Freudenthal, Anna Foerster, Jon Amiel, Andy Goddard, Paul McGuigan
Scénář: Travis Beacham, Peter Cameron, René Echevarria, Guillermo del Toro
Kamera: Chris Seager, Theo van de Sande
Hudba: Nathan Barr
Hrají: Orlando Bloom, Cara Delevingne, Jamie Harris, Anna Rust, Ian Hanmore, Petra Bučková, Karla Crome, David Gyasi, Jared Harris a další
www.primevideo.com

- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
8
Vizuální zpracování
8
Hudba
7