Dne 10. února 2024 nastala vzrušující chvíle pro všechny tuzemské “potterheads”. “Harry Potter in Cocert” se rozezněl s živým filharmonickým orchestrem v pražské hale O2 Universum. Místa na dvě projekce byla v den konání téměř vyprodána.

Fenomén Harryho Pottera u nás započal v roce 2000, kdy vyšly překlady prvních tří knih o čarodějnickém učni. Ve světě už od konce 90. let patří tato série mezi nejprodávanější literaturu. Během prvních 24 hodin prodeje posledního dílu bylo prodáno přes 11 milionů výtisků.

Autor fotografie: Radoslav Vnenčák

Úspěchy stejnojmenných filmů natočených dle jednotlivých dílů na sebe nenechaly dlouho čekat. Pro mnoho mileniálů, kteří s Harry Potterem společně rostli, je tato série stále srdcovou záležitostí. Z toho důvodu se na sobotní projekci sešly mezi tisíci návštěvníků nejen děti, ale také mnoho dospělých. 

Autor fotografie: Radoslav Vnenčák

Filmové klasiky svěže

Projekce filmu se živým hudebním doprovodem není tak neobvyklou záležitostí, bývá to však spíše chuťovka filmových festivalů. Například na Letní filmové škole v Uherském Hradišti se každoročně opakuje okno němých filmů s živým hudebním doprovodem, který je však pochopitelně nepůvodní a slouží spíše k jakémusi originálnímu ozvláštnění klasických děl. 

Autor fotografie: Radoslav Vnenčák

“Harry Potter in Concert” je projekt produkční skupiny CineConcert, která nabízí po celém světě projekce současných filmových klasik, přičemž doprovodná klasická hudba bývá zcela původní, prakticky identická s originálním filmovým zvukem. Produkce CineConcert takto zprostředkovává také další filmová díla. V těchto dnech jste mohli ve městech po celé republice vidět obdobnou akci “Lord of the Rings in Concert”, tedy projekci “Pána prstenů” se živým filharmonickým doprovodem. Produkce v minulosti takto zprostředkovala také například filmy “Gladiátor” (2000), “Snídaně u Tiffanyho” (1961), “Polární expres” (2004) a další.

Autor fotografie: Radoslav Vnenčák

Známý filmový orchestr pochází z Barrandova

Pražskou projekci “Harry Potter in Concert” zprostředkoval devadesátičlenný soubor “The City of Prague Philharmonic Orchestra” vedený renomovaným dirigentem Ernstem von Tielem. Orchestr má šedesátiletou tradici a jakožto původní hudební těleso barrandovských ateliérů se na filmovou hudbu v podstatě specializuje. Dnes tvoří hudbu pro významné filmové produkce, včetně Disney, HBO a Netflix

Autor fotografie: Radoslav Vnenčák

Podobně lze mluvit také o skladateli Johnu Williamsovi. Kromě nám známého soundtracku filmu “Sám doma” (jenž režíroval Chris Colombus, stejně jako “Kámen mudrců“) si toto jméno můžeme spojit také s hudbou k filmům “Schindlerův seznam” (1993), “Hvězdné války” (1977-2019), “Indiana Jones” (1981-2023), “E. T. Mimozemšťan” (1982), “Čelisti” (1975), “Šumař na střeše” (1971) a dalším. Za většinu vyjmenovaných soundtracků obdržel ocenění Oscarem.

Další dimenze diváckého zážitku

Sobotní projekce s koncertním doprovodem se mimořádně vyvedly a libeňské O2 Universum se naplnilo diváky a posluchači všech věkových kategorií. Hudební těleso splynulo s filmem prakticky dokonale; v jemnějších motivech si divák soustředěný na příběh rozdíl oproti reprodukované hudbě nemusel uvědomovat, jelikož nezahrnoval žádné rušivé momenty. V silnějších a orchestrálně výraznějších momentech však nabíhala husí kůže z úplnosti všech zvuků, jež živá produkce dovede předat. Jelikož samozřejmě orchestr nelze tlumit, doplnění českého dabingu o české titulky bylo na místě. Do budoucna lze podobné akce doporučit zejména těm divákům, kteří jsou s filmem dobře obeznámeni a touží po rozšíření filmového zážitku o další dimenzi.