- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

Do adventu zbývá pouhý týden a vy už možná začínáte přemýšlet, co byste na Vánoce nadělili vašim blízkým (a případně i sami sobě). Přinášíme vám naše vlastní tipy na vánoční dárky a nezapíráme, že bychom část z nich sami nechtěli o Štědrém dnu pod stromečkem najít. Třeba inspirují i vás.

KULTURNÍ AKCE

Co si budeme povídat, vstupenky do divadla nebo na koncert oblíbené kapely obdarovaného vždy potěší. V příštím roce se v Praze objeví plno zahraničních hvězd a legend napříč všemi hudebními žánry. Jmenujme například Backstreet Boys, Eltona Johna, Muse, Twenty One Pilots, Maroon 5, dále dorazí rockoví a metaloví pardi Slash, Def Leppard & Whitesnake, Metallica, Slipknot nebo Kiss a z opačné strany hudebního spektra se představí Andrea Bocelli nebo Eros Ramazzotti. Avšak nejen muzikantské ikony čeká návštěva v Praze…

1) Sergej Polunin
V dubnu dorazí do Prahy baletní superstar Sergej Polunin, který ve Foru Karlín předvede dokonce čtyři vystoupení oproti původně plánovaným dvěma. Díky tomu je možné vstupenky ještě sehnat – přestože stojí kolem 5000 korun, první dva termíny byly během pár dní téměř vyprodané. V rámci vystoupení Polunin samozřejmě zatančí i svou zřejmě nejznámější choreografii na hit Take Me to Church.
https://kulturio.cz/sergei-polunin-forum-karlin-praha/

2) Cirque du Soleil
Pokud jste chtěli svým blízkým koupit vstupenky na jedno z lednových představení Čínského národního cirkusu, pak zadržte! Raději je vezměte na Cirque du Soleil, kteří se v květnu vrací po dvou letech do Prahy s novou show Toruk inspirovanou filmem Avatar. Pravda, sáhnete trochu hlouběji do kapsy (vstupenky jsou v rozmězí 1 290–1 990 korun), ale věřte mi, ten kvalitativní rozdíl za to stojí.
www.ticketportal.cz

3) Letní Letná
U nového cirkusu ještě chvíli zůstaneme. Letní Letná, jejíž další ročník se odehraje v tradičním termínu na přelomu srpna a září 2019, totiž spustila prodej dárkových voucherů. Hlavní hvězdou bude kanadský soubor Cirque Alfonse, který v roce 2016 ohromil letenské publikum troufalou show Barbu, a příští rok dorazí s novou show Tabarnak. Vouchery v hodnotě 650 a 1300 Kč však můžete využít na jakékoli představení z programu. Jejich výhodou je, že je můžete získat i v PDF verzi, kterou si sami vytisknete, takže nákup dárků můžete nechat až na 24. prosince ráno.
https://kulturio.cz/kulturni-tip-cirque-alfonse-letni-letna-2019/

4) Národní divadlo
Vánoční předplatné Národního divadla je pro divadelní nadšence nejlepší dárek. Navíc se nemusíte rozhodovat, zda chcete obdarovaného potěšit činohrou, operou či baletem. Můžete si zvolit kombinaci, anebo jen jeden z žánrů, záleží na vkusu každého z vás. Národní divadlo nabízí hned několik variací, z nichž je možné si vybírat. Podle toho se také liší cenově.
www.narodni-divadlo.cz

Marná opatrnost (Národní divadlo)

5) Jatka78
Opět se vracíme k novému cirkusu, ale i k alternativnějším činoherním a tanečním kusům. Také holešovický prostor Jatka78 nabízí dárkové poukazy, a to v hodnotě 500 a 1 000 korun. Představení si tak vybere sám obdarovaný podle svého gusta. Ale vyřiďte mu, že my rozhodně doporučujeme Amerikánku!
www.jatka78.cz

Amerikánka (Jatka78)

6) Prague Burlesque
Nyní trochu z jiného, ale neméně elegantního soudku. Kdo nestihl v Praze Ditu von Teese, nemusí smutnit nejen kvůli rozporuplným reakcím na její show, ale také proto, že si může díky vám a vašemu dárku užít Hollywood Babylon Show s předními českými burleskami, jakými jsou Lady Mousellyca či Yazz. Pražská burleska vystupuje každý pátek ve vinohradském divadle Royal.
www.pragueburlesque.com

GASTRONOMIE

Láska prochází žaludkem, a to nejen ta partnerská. Tipy na dobré jídlo a pití by vydaly na samostatný článek a bylo pro nás nesmírně těžké vybrat to nejlepší. Ale pozor, určitě od nás nečekejte tipy na štangle salámu v dárkovém tubusu nebo šunku v podobě prasete. Oblast gastronomie lze pojmout mnohem zábavněji.

7) České bedýnky
Dřevěné bedýnky ze smrku či borovice naplněné těmi nejlepšími delikatesami od českých výrobců? Přesně to nabízí Eva Urbanová z Pardubic, která si zakládá na tom, že každého svého dodavatele pochoutek osobně navštívila a přesvědčila se o kvalitě surovin i výsledného pokrmu či nápoje. Ostatně i sám příběh Evy Urbanové stojí za přečtení. Pokud tedy fandíte malým podnikatelům a řemeslným lokálním výrobkům, a zároveň máte ve svém okolí někoho, kdo ocení skvělé jídlo, měly by být České bedýnky pro vás jednoznačnou volbou. Cena závisí na velikosti bedýnky a její náplni.
www.ceskebedynky.cz

České bedýnky

8) Večeře od kosti
Restaurace skupiny Ambiente jsou už celkem pojem, stejně jako jejich řeznictví. Kromě podniku Naše maso si ty nejlepší masové pochoutky můžete vychutnat i v Kantýně, kde nabízejí také takzvanou Večeři od kosti. Obdarovaného čeká večer plný klasických řeznických jídel i netradičních podpultovek. To všechno s výkladem mistra řezníka, který je svým hostům po celou dobu k dispozici. Steaky, vnitřnosti nebo třeba čerstvé řeznické carpaccio jsou jen zlomkem toho, co je na večeři možné ochutnat. Voucher v hodnotě 1 250 Kč lze zakoupit přímo v Kantýně.

Kantýna

9) Levitate
Pokud chcete darovat opravdu luxusní gastronomický zážitek, pak z vlastní zkušenosti můžeme vřele doporučit pražskou fine diningovou restauraci Levitate. Celý koncept podléhá respektu k přírodě – od designu restaurace po samotnou kuchyni. Unikátní spojení asijské a severské kuchyně přináší neotřelé kombinace surovin a nápadité a inovativní pokrmy, které pojem „zážitková gastronomie“ posouvají o úroveň výše. Na výběr máte tři varianty voucheru – můžete zakoupit pěti- nebo osmichodové menu, případně vám vystaví poukaz na vámi zvolenou částku.
www.levitaterestaurant.cz

Levitate

10) Dinner in the Sky
Dalším silným gastronomickým zážitkem je Dinner in the Sky, která se odehrává každý rok na začátku září v Praze. Jde o unikátní koncept, kdy vás plošina vyveze do 50 metrů a v této výšce si vychutnáte oběd či večeři. Šéfkuchaři se každý rok mění a kdo si vezme na starost rok 2019, není zatím známo. Rozhodně je ale jisté, že půjde – jako vždy – o významnou osobnost české či zahraniční gastronomie. Vouchery zakoupíte v hodnotě 1 742 Kč (oběd) nebo 3 380 Kč (večeře).
www.dinnerinthesky.cz

Dinner in the Sky (Autorka fotografie: Lenka Lesenská)

11) Laboratorio
Kurzy vaření ve všech možných podobách jsou neuvěřitelně v kurzu. Naučíte se vařit pod dohledem zkušeného kuchaře, královsky si u toho pochutnáte a vínem či jinými nápoji se obvykle také nešetří. Naší oblíbenou kuchařskou školou je pražské Laboratorio, kde si můžete vybrat z celé škály kurzů – od sezónních přes trendy pokrmy jako dim sum až po tradiční kurzy zaměřené třeba na steaky, ale i na vegetariánské pokrmy. Svým blízkým můžete koupit dárkový poukaz buď na konkrétní kurz, nebo otevřený voucher za 3 300 Kč, kdy si obdarovaný sám vybere, co je pro něj nejzajímavější. A že je to dárek vhodný akorát pro ženy? Pak zkuste kurz Men in the Kitchen, uvidíte pánové, že budete nadšeni.
www.laboratorio.cz

Laboratorio

12) Barlife Akademie
U kurzů ještě zůstaneme, ale tentokrát se plně přeorientujeme na nápoje. Barlife Akademie jsou zážitkové barmanské kurzy, které jsou rozděleny podle jednotlivých bází (whisky, rum, gin, vodka). Každým z nich vás provede zkušený barman, který vám prozradí vše o historii, výrobě i mixologii dané kategorie. V průběhu kurzu se také naučíte míchat čtyři pro danou bázi nejtypičtější, a přesto něčím ozvláštněné, koktejly a přechutnáte kategorii napříč celým jejím spektrem. Dárkový voucher v hodnotě 2 299 korun zakoupíte na stránkách Barlife Akademie a podobně jako v případě Letní Letné je i tento v elektronické podobě.
www.barlifeakademie.cz

Barlife Akademie

KRÁSA, MÓDA, DOPLŇKY

Protože měkké dárky jsme v dětství nesnášeli, ale teď je řádně oceníme. A nebojte, s našimi tipy nebudete muset pokoutně prohlížet visačky od šatů své partnerky nebo doufat, že odhadnete konfekční velikost své kamarádky a neurazíte ji tak. Módní inspirace, kterou vám přinášíme, padne každému.

13) Dedoles
Začněme hned tím největším vánočním peklem – ponožkami. Na stránkách Dedoles sice najdete snad všechno, co lze nosit – od spodního prádla přes trička po kabáty a boty -, nám však učarovaly právě jejich veselé ponožky. Tento kousek oděvu zažívá svou renesanci a dnes se nebojíme ani opravdu výrazně barevných variant. V Dedoles jsou však ještě o krok dál. V žádném páru jejich pestrých a nápaditých ponožek nenajdete dvě stejné. Prostě ne. Drzé a troufalé? Možná. Vtipné a originální? Zcela jistě. Sympatická je i jejich filozofie. Produkty, které na stánkách najdete, jsou vyrobeny udržitelnými procesy z recyklovaných materiálů. Podporují také ruční výrobu, která neznečišťuje ovzduší škodlivými látkami a emisemi.
www.dedoles.cz

Dedoles

14) MonaRosa
První z dárků, který je určen výlučně do dámských rukou. MonaRosa je módní značka Moniky Piecuch Roženkové založená v roce 2007. Zaměřuje se především na dámskou módu. Její autorské modely jsou vyráběny v České Republice s důrazem kladeným na nadčasové střihy, kvalitní materiály a krejčovské zpracování. Pečlivý osobní přístup zaručují jedinečnost každého modelu. Monika šije i na zakázku, my si ale pro tip vybrali praktickou, avšak zároveň prudce elegantní kolekci štól, šál, nákrčníků a čepic nazvanou Pour Elle (Pro ni) 2019. Kožešinové štóly jsou ideální do zimního počasí i jarních plískanic, jsou měkoučké a z příjemného materiálu a obdarovanou zkrášlí tak, jak to žádná obyčejná šála nedokáže. Ceny za jednotlivé kousky v kolekci se pohybují mezi 429 a 929 korunami.
www.fler.cz

MonaRosa

15) Bubibubi ties
U doplňků na krk se zdržíme. Bubibubi ties je česká značka specializující se na ruční výrobu originálních doplňků. Ať už sháníte šle, kapesníček do klopy, motýlka či kravatu – pánskou i dámskou -, jste na správné adrese. Nás původně zaujaly právě dámské kravaty, ovšem pak jsme narazili na vánoční kolekci, která nás okouzlila. Dámy mohou svému protějšku pořídit kravatu za 590 Kč nebo rovnou celý vánoční balíček (kravata, kapesníček, knoflíčky) za 1 370 Kč a samy se k němu sladit dámskou kravatou (také 590 Kč). Vybírat můžete samozřejmě i z dalších kolekcí.
www.bubibubities.cz

Bubibubi ties

16) Oblek na míru
Tady se naopak zaměříme na pány. V životě každého muže nastane dříve či později situace, kdy je potřeba dobře padnoucí oblek. Ideálně šitý jemu přímo na míru. Oděvní družstvo Vývoj z Třešti má své krejčovny v Praze i Brně a jejich krejčí své zákazníky vyloženě hýčkají. Kromě toho si obdarovaný bude moci sám vybrat fazonu, materiál, barevnost podšívky i barevnosti nití, případně si i zvolit další detaily jako vyšití monogramu. K hotovému obleku zde pomohou vybrat i odpovídající doplňky.
www.vyvoj.cz

Obleky na míru (zdroj fotografie: Unsplash)

17) Hodinky
Ke skvěle padnoucímu obleku se hodí luxusní hodinky. Švýcarská Certina letos vzkřísila své potápěčské hodinky z přelomu 60. a 70. let, tedy z doby, kdy se komerční potápění ve světě zpopularizovalo. Hodinky s poněkud komplikovaným názvem DS PH200M odkazují na speciální ochranný systém Double Security, který garantoval nejenom vodotěsnost, ale také odolnost vůči nárazům. Vintážně laděná novinka je osazena moderním mechanickým strojkem s osmdesátimetrovou rezervou nátahu. Svou energií pohání trojici základních ruček s luminiscenčním zvýrazněním – takže lze pohodlně odečítat přesný čas i za tmy. Na zápěstí potěší uchycením na snadno vyměnitelný textilový řemínek, který lze obměnit i za kartáčovanou kůži. Jejich cena je 18 590 Kč.
www.koscom.cz

Hodinky DS PH200M

18) Šperky
Která dáma by nechtěla pod stromečkem najít oslnivě krásný klenot, který jí budou závidět všechny kamarádky i kolegyně? Naše volba padla na kolekci Florence by Marta, jež patří mezi největší chloubu společnosti Preciosa. Designérkou kolekce je Marta Růžičková, jež ve špercích chtěla zachytit krásu rozkvetlé louky. V kolekci naleznete několik variant náušnic a náhrdelníků, náramek a prsten. Nám do oka padly především výrazné velké náušnice, díky nimž se obdarovaná stane nepřehlédnutelnou. Zakoupíte je za 4 945 Kč.
www.preciosa-eshop.com

Preciosa

19) Manžetové knoflíčky
Kromě hodinek jsou jakousi obdobou pánských šperků i manžetové knoflíčky. Pokud hledáte nějaké speciální, doporučujeme vídeňskou firmu Montblanc. Na jejich stánkách najdete několik desítek možností od tradičních a klasických až po lehce odvážné, například ve tvaru hadů či zeměkoule. A ne, nemusíte pro ně až do Vídně, v pražské Pařížské ulici se nachází butik, kde prodávají i tuto značku.
www.carollinum.cz

20) Kadeřnictví Táňa Kmenta
Plesová sezóna se v novém roce rozjede naplno a dámy tak jistě ocení, když je obdarujete dárkovým poukazem do kadeřnického salónu, kde jim vytvoří ten nejúchvatnější účes. Brněnské salóny Táňa Kmenta patří mezi nejvyhlášenější, své zákazníky opečovávají – pokud si nevyberete sami účes z aktuálních trendů, stylista vám pomůže vybrat ten pravý, který vám bude sedět. Kadeřník vám také vysvětlí, jak o daný účes pečovat v domácím prostředí, aby byl výsledek každé ráno opět dokonalý.
www.tana-kmenta.cz

21) Gentlemen Brothers
Podobná péče se týká i pánů. Se současným boomem barbershopů není nic jednoduššího než vašeho muže do jednoho poslat. Gentlemen Brothers je v současnosti největší značkou v Česku, své pobočky mají v Praze, Brně a Liberci. V nabídce služeb naleznete klasické stříhání, tradiční holení břitvou či úpravu vousů. Každou návštěvu doprovodí láhev vody, italská káva a sklenka vybrané whisky nebo rumu. Barbershop nabízí velké množství dárkových poukazů, stačí si jen vybrat.
www.gentlemenbrothers.cz

UMĚNÍ A DESIGN

Krásným kouskem do domácnosti nikdy nic nezkazíte. V obchodech ve stylu Flying Tiger se jistě najde plno inspirace, my vám ale opět zkusíme ukázat jiný směr, kterým se dá jít.

22) Obraz
Ovšem ne ledajaký. Koupí obrazu z projektu Pod obraz uděláte radost hned dvěma lidem. Tomu, komu obraz koupíte, a mladému umělci, kterého tím podpoříte. Projekt založil Ondřej Michálek, který tvoří pod pseudonymem Mátový vlk. Jeho snahou je zpřístupnit zdánlivě nedostupná umělecká díla širší veřejnosti. Maximální cena obrazu je proto 4 500 Kč a umělec jej vždy musí nabídnout výrazně pod původní cenou. Získáte tak originál za rozumnou cenu a kdo ví, třeba jeho hodnota jednou vzroste. A rozhodně půjde o jedinečný dárek.
www.podobraz.com

Pod obraz (Autor fotografie: Mátový vlk)

23) Sklo Rückl
Rodina Rücklů přišla do Čech už na přelomu 17. a 18. století, od roku 1846 se pak datuje historie rodinné sklárny. Roku 1903 pak vznikla sklárna v Nižboru. Následující století se neslo ve znamení válečných tragédií a znárodnění. Jiří Rückl musel po revoluci rodinnou firmu od státu opět koupit. Nová historie značky se píše od roku 2017, kdy o sobě dává na českém trhu výrazněji vědět. Nová kolekce vznikla pod vedením uměleckého ředitele Ronyho Plesla. A právě jeho rukopis je na výrobcích znát. Křišťál doplňuje jemně růžová barva nebo broušené motivy, jež vzbuzují zdání křehkosti. Vše vypadá perfektně a kterýkoli kousek se bude v domácnosti skvěle vyjímat.
www.ruckl.com

Rückl (Autorka fotografie: Soňa Hanušová)

(AUDIO)KNIHY

Kniha by podle nás neměla chybět pod žádným stromečkem. Nečekejte však od nás tipy na knižní novinky a bestsellery, jež před Vánoci budou válcovat všechna knihkupectví. Jako v celém seznamu jsme se i tentokrát zaměřili na něco speciálního…

24) Slovart – Knihy pro náročné
Jak už název této sekce napovídá, nepůjde o jen tak ledajaké knihy. Jde o limitované edice knih, z nich nejlevnější (Modernist Cuisine: At home) stojí 3 430 Kč, ta nejdražší (Ferrari, Art Edition) pak 749 000 Kč (ne, nepřebývá nám tam několik nul). V nabídce najdete několik různých žánrů, převážně knihy od předních známých fotografů jako Annie Leibovitz, Steve McCurry nebo Antonín Kratochvíl. Máme ale pocit, že i kdybyste namátkou vybrali jednu knihu, z jakéhokoli oboru, bude se jednat o skvost, kterým potěšíte.
www.slovart.cz

25) Tympanum
Ačkoli papírové knize s pevným přebalem se nic nevyrovná, doba si žádá jisté ústupky. Jedním takovým jsou i audioknihy, jež ocení především řidiči na cestě Praha-Brno (nebo Brno-Praha). Ale i pro babičky a dědy, kterým zrak již třeba tolik neslouží nebo je začnou oči bolet po několika stránkách, mohou být audioknihy možností, jak si užít skvělé knižní příběhy. Z širokého výběru můžete sami zkusit vybrat vhodný titul, nebo to nechat na obdarovaném – Tympanum nabízí dárkové poukázky v hodnotě 500, 800, 1000 a 1 300 Kč.
www.tympanum.cz

CESTOVÁNÍ

Zájezdy, letenky a různé pobyty jsou také vděčným vánočním dárkem, zvláště, když se obdarovaný může těšit na váš doprovod. Cestujte, poznávejte, ale také relaxujte. K tomu poslednímu vás navede naše cestovatelská inspirace.

26) Teepee & Spa
V Posázaví, v osadě Pyskočely, najdete pravou oázu klidu. Uprostřed lesů se nachází teeppe až pro pět osob, na rozdíl od indiánského pravzoru i se sociálním zařízením a kuchyňským koutem. Hned vedle teepee najdete saunu a vířivku a ve vámi stanovený čas dorazí mistr grilu, aby vám připravil skvělé jídlo. A vy? Vy budete jen relaxovat a popíjet víno. No není to krásná představa? Jedna noc zde stojí 6 000 Kč, s každou další je ale cena příznivější.
www.teepee-spa-cz

Teepee & Spa

27) Spirit Hotel Thermal Spa
Maďarsko je v posledních letech Čechy vyhledávanou destinací, především díky svým lázním. Pokud chcete i tento zážitek posunout o několik úrovní výše, darujte pobyt v pětihvězdičkovém Spirit Hotel Thermal Spa v maďarském Sárváru. Luxusní pokoje a vůbec celý hotelový komplex doplňuje několik bazénů, vířivek a saun, jež jsou rozděleny podle teploty. Místní gastronomie je na vysoké úrovni, část pokrmů z bufetu je připravována u kuchyňského ostrůvku přímo před zraky hostů. A k snídani si dejte uzeného lososa se skleničkou prosecca. Pokud se poté nebudete cítit výjimečně, pak už opravdu nevíme. Ceny pokojů se liší podle typu, hotel nabízí i dárkové poukazy ve vámi vybrané finanční výši.
www.spirithotel.hu

TECHNOLOGIE

Mezi dárky, které s přibývajícím věkem stále více dokážeme ocenit, patří i ty praktické. Krásné věci jsou skvělé, ale pokud dárek dokáže usnadnit každodenní život, je to teprve ta pravá výhra.

28) Hlasová asistentka Amazon Alexa
Velkým trendem jsou dnes takzvané hlasové asistentky, jako je Amazon Alexa. Ty vám dokážou odpovídat na vaše dotazy a plnit jednoduché úkoly jako přehrávání hudby, zapnutí oblíbené rádiové stanice, zhodnocení dopravní situace na plánované trase, poradí s počasím nebo shrne výsledky právě odehraných zápasů. Stačí jen říct, co chcete vědět, a Alexa vám odpoví. Anebo si s ní můžete jen tak nezávazně pokecat. To je na vás. Každopádně ušetří spoustu času, který jinak strávíme sledováním mobilního telefonu a můžeme se dozvědět důležité informace ještě během snídaně před odjezdem do práce. Na alza.cz Alexu pořídíte za 4 499 Kč.
www.alza.cz

29) iRoom iBezel
Díky dokovací stanici iRoom iBezel pro iPad můžete pohodlně ovládat svou domácnost. Zařízení naučí jakýkoli iPad ovládat osvětlení, topení, klimatizaci, hudbu i video pohodlně a z jednoho místa. Kombinuje totiž elegantní dobíjecí stanici pro iPad s ovládáním většiny funkcí v domácnosti – to vše zcela jednoduše stiskem tlačítka na skleněném rámu. iBezel je tak snadno dostupným rozhraním pro domácí řídící systém.
www.audiopro.cz

30) Elektrický retro skútr Hecht Citis
Darujte stylový skútr v moderním designu, ideální především do města. Kromě ekonomického a ekologického provozu nabízí také spolehlivost, snadnou údržbu i rozumnou pořizovací cenu. Maximální dojezd na jedno nabití je až 60 km. Rychlost je omezena na 45 km/h tak, aby stroj splňoval požadavky pro provoz s řidičským oprávněním skupiny AM, které je možné získat již od 15 let. K dostání je ve třech barevných provedeních: modré, stříbrné a bílé.
www.hecht.cz

Skútr Hecht
- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut