11 nejlepších filmových soundtracků roku 2018

3329

Filmová hudba je jedním z klíčových prvků každého filmu. Ano, výběr herců, kostýmy a všechny speciální efekty jsou samozřejmě důležité. Nicméně právě hudba je to, co dělá každý film filmem. Proto jsem vybrala několik soundtracků letošního roku, které pokládám za nejlepší. Pohodlně se usaďte, dejte volume doprava, začínáme…

Největší showman (The Greatest Showman)

Příběh chudého muže, který zasvětil celý svůj život něčemu, čemu věřil a vytvořil velkolepou show. To zní jen jako další z hollywoodských klišé, ale díky bohu se jedná o muzikál plný skvělých skladeb. Třeba taková This Is Me v podaní Keally Settle byla i nominována na Oscara. Za poslech ale každopádně stojí i Come Alive nebo Never Enough. Upřímně je to nyní moje asi nejposlouchanější album. Písničky jsou totiž tak chytlavé, že si potom každý večer ve sprše budete připadat jako na Broadwayi.

Coco (Coco)

Tento animovaný film považuji za jeden z nejlepších, které jsem letos viděla. Malý kluk, který se chce stát muzikantem. Magická říše mrtvých a splněné sny. Něco, co nerozbrečí jen přecitlivělé lidi, jako jsem já. Kromě milého příběhu jde totiž také o doprovodné skladby. O jejich kvalitě vypovídá i fakt, že píseň Remember Me vyhrála Oscara a nejedná se zdaleka o jedinou, která stojí za zmínku. Takže ‚remember me‘, až si při titulcích budete utírat slzy a opovažte se tvrdit, že jsem vás nevarovala.

Padesát odstínů svobody (Fifty Shades Freed)

Asi neexistuje větší filmové klišé, než když se bohatý a úspěšný muž zamiluje do obyčejné holky, i když není sporu o tom, že v tomto případě má hlavní hrdina alespoň zajímavé hobby. Padesát odstínů svobody je ryze ženským filmem a čím toto téma více podpořit, než hudbou, která ve své podstatě zaujme každou ženu. Mistrně vybraná směs popových písniček od zpěvaček, jako jsou Rita Ora, Sia či oblíbená Dua Lipa. Pokud totiž ženu nezaujme ústřední písnička For You a nahý Jamie Dornan, tak už asi nic.

Black Panther (Black Panther)

Komiksový Black Panther byl jednoznačně jedním z nejočekávanějších filmů tohoto roku. Za originálním příběhem, kostýmy, dobrým výběrem herců do hlavních rolí – a nebudeme si lhát, za všemi těmi drahými filmovými efekty se totiž skrývá podle mě až brilantní soundtrack. K vibraniem poháněné, technologicky vyspělé Wakandě si tak ani nedokážu představit nic jiného než rap, Kendricka Lamara a The Weeknda. Takže Wakanda forever.

Dej mi své jméno (Call Me by Your Name)

Call Me by Your Name se už dlouhou dobu pohybuje mezi mými oblíbenými filmy. A z největší části za to vedle skvělého hereckého obsazení a originálního příběhu opravdu může volba písní. Nenapadá mě totiž nikdo jiný než Sufjan Stevens, kdo by tak dokonale podtrhl tu zvláštní italskou melancholičnost. Nemluvě o ostatních skladbách, které skoro až perfektně pasují ke všem těm sluncem zalitým broskvovým alejím a neustlaným postelím.

Deadpool 2 (Deadpool 2)

Deadpool není hrdina, ale alespoň je super. V tomto případě se opravdu nejedná o superhrdinu, který zachraňuje svět. Místo toho jeden vtip střídá druhý a bizarnost situací až dokonale dokreslují dobře zvolené písničky. Take on Me od a-ha nebo If I Could Turn Back Time od Cher totiž v určitých situacích dokážou působit ironicky, a o to určitě tvůrcům šlo. Úkol splněn.

Debbie a její parťačky (Ocean’s 8)

Nevidím nic zvláštního na ženách, které milují šperky. Pokud se je tedy zrovna nechystají ukrást a nedoprovází je přitom lehce hravá dramatická hudba. Hudba, která nepotřebuje slova a přitom perfektně dokresluje celý příběh. Takoví Dannyho parťáci, jen v překrásných šatech, kožešinách a s patrnou oblibou drahých náhrdelníků.

Já, Simon (Love, Simon)

Uvědomit si určité věci může být v šestnácti poněkud složité. Já tady ovšem otevřeně přiznávám, že film Love, Simon a stejně tak jeho soundtrack miluju. Objevila jsem na něm několik písniček, mně důvěrně známých interpretů a takovou kapelu Bleachers jsem si pro změnu hodně rychle oblíbila. Takže pokud holdujete indie popu a indie rocku ve spojení s milou a nevinnou love story stejně jako já, můžete si pustit třeba Love Lies od Khalida nebo Love Me od The 1975 mezitím, co budete film stahovat.

Superfly (Superfly)

Rychlá auta, zbraně a peníze. Pokud k tomu všemu přidáte ještě styl a dobrou hudbu, máte téměř dokonalý akční film – Superfly. Rapper FUTURE se tím nechal asi hodně unést, když polovinu soundtracku tvoří jeho písničky a navíc celý film produkoval. Takže bych tímto ráda na jeho počest vyzvedla písničky No Shame a Show My Chain Some Love, protože právě jeho hudba dělá z filmu skvělý akčňák.

Mamma Mia! Here We Go Again (Mamma Mia! Here We Go Again)

I když musím uznat, že druhý díl tohoto filmového muzikálu není tak dobrý jako první, soundtrack se povedl. Hodně lidí má totiž slabost pro muzikály, stejně tak jako má hodně lidí slabost pro ABBU. Takže i kdyby byl film naprosto průměrný, pokud uslyšíte legendární Dancing Queen nebo Super Trouper, věřím, že jestli si v duchu nebudete broukat s hlavními hrdiny, budete si alespoň do rytmu klepat nohou. Co si budeme, ABBA je takový druhý Michal David.

Zrodila se hvězda (A Star Is Born)

V tomto remaku Lady Gaga opět dokázala, že umí zpívat, dokonce i hrát a z fleku může konkurovat klidně i Barbře Streisand. Proto pokládám skoro za povinnost, abyste si koupili krabici kapesníčků a vyrazili na tento film do kina, nebo si alespoň pustili Shallows a I’ll Never Love Again, protože rozhodně nebudete jediné minuty litovat. A já zatím budu doufat, že ona nebo Bradley Cooper obdrží v příštím roce Oscara, protože A Star Is Born je jednoduše GENIÁLNÍ.

Pokud jste se po přečtení článku rozhodli, že se na některý z filmů podíváte a zpříjemníte si tak třeba sobotní večer, mám z toho radost. A pokud už některý ze soundtracků posloucháte, nebo jste si ho už zařadili mezi své oblíbené, splnila jsem svůj úkol a můžu odteď večer zase s klidem usínat.