Také jste už zapomněli, jaké to je držet v ruce opravdovou fotografii? A co ten nervózní pocit z toho, jestli se fotka povedla? Nejen móda, ale i výrobci fotoaparátů se inspirují v minulosti. Odložte nejnovější digitální zrcadlovky a připravte se na pořádné retro, protože Polaroid je zpět ve své nejlepší formě! Seznamte se s Instax Mini 8 od japonské firmy Fujifilm.

Instax Mini 2

Už máte plné zuby nekonečné záplavy facebookových selfies a fotek jídel na Instagramu? Stýská se vám po klasickém fotoalbu? Jestli radši prohlížíte fotky v ruce než v mobilu, polaroidový fotoaparát Instax Mini 8 je ideální a moderní řešení. Výrobci slibují, že nám malý plastový foťák přinese hlavně radost a nadšení. Nakolik se trefili?

Instax Mini 6

Aby bylo jasno: podle mě roztomilejší foťák neexistuje. Takže první bod za vzhled je jasný. Ale jak je známo, krása není vše, a proto je důležitější Instax omrknout zevnitř.

Instax Mini 3

Snadné ovládání je další plus. Jedním tlačítkem vysunete objektiv, na kterém se nachází pět obrázků. Těmi nastavíte režim focení v závislosti na světelných podmínkách; jestli chcete fotit venku, nebo uvnitř, atd. Použít můžete funkci Hi-Key, která umožňuje zesvětlení fotek. Velmi triviální ovládání se nebude líbit těm, kdo od foťáku čekají víc než jen srandu. Omezený počet funkcí znamená, že ani profesionál si není nikdy jistý výsledkem. Jinak než tréninkem se s Instaxem neskamarádíte. Ale o tom celý nápad Instaxu je. O vzrušení, které přináší čekání na výslednou fotografii.

Bohužel legrace končí tam, kde začíná řeč o nákladech na příslušenství. Cena, ve srovnání s digitálními fotoaparáty, je poměrně slušná, pohybuje se kolem 2 000 korun. Tím to ale jen začíná. Instax je velice drahý na údržbu. Balíček s deseti filmy stojí kolem 200 korun. Jedna fotka proto vyjde kolem 20 korun – to už si člověk opravdu rozmyslí, co vyfotí. A k tomu přidejme ještě pouzdro na převážení a album… a peníze mizí závratnou rychlostí.

Vyplatí se to? Osobně bych řekla, že ano. Pokud nebudete brát Instax jako plnohodnotnou náhradu za fotoaparát, ale jako designovou vychytávku, se kterou je zábava, zklamaní nebudete. A navíc, až si jednou budete listovat v reálném albu s pořízenými fotografiemi, budete za Instax vděční.

 

Produkt: Fujifilm Instax Mini 8

Objektiv: Fujinon 60 mm, f12,7
Čas závěrky: automatický
Film: FUJIFILM Instant Color Film „instax mini“ 46 x 62 mm (položky 5416931 nabo 54169310)
Zaostřování: pevné
Minimální vzdálenost: 60 cm
Blesk: automatický
Napájení: 2 x AA baterie
Rozměry: 116 x 118 x 68 mm
Hmotnost: 307 g (bez baterií, popruhu a filmu)
Balení obsahuje: fotoaparát, popruh, 2 ks baterií AA LR6, návod
Cena: cca 1 790 Kč


PLUSY

Velmi snadné ovládaní a manipulace. Není téměř potřeba návod, protože všechny funkce jsou jasné a označené obrázky.

Zabudované ochranné poutko na ruku, aby Instax nevyklouzl.

Viditelné zobrazování počtu fotek, které jsou stále k dispozici.

MÍNUSY

Náklady na pořizování fotek. Balíček deseti kusů filmů stojí od 200 Kč výš.

Materiál – plastové tělo aparátu. Díky křehké konstrukci je zde vysoké riziko poškození například při upuštění na zem.